VÝSTAVY - EXHIBITIONS
JAN TRAMPOTA - obrazy, kresby
6.8.2011 - 2.9.2011

V sobotu 6. srpna 2011 byla v Galerii Procházka zahájena výstava obrazů a kreseb Jana Trampoty.
Významný český malíř nikdy (pokud je nám známo) samostatnou výstavu v Českých Budějovicích neměl. A tak je tato výstava poctou malíři, jehož čas pro vlastní tvorbu byl sice krátký (žil v letech 1889 až 1942), ale dílo zanechal obdivuhodné.

Výstava byla zahájena za přítomnosti paní Vratislavy Steinfeldové, vnučky malíře a paní Jitky Velkové, ředitelky Muzea a galerie ve Vodňanech, která iniciovala sérii výstav - díla bylo možno shlédnout v Muzeu Blatná, nyní v ČB a pak se výstava přesune do Vodňan.

zleva - dr. Jaromír Procházka, Vratislava Steinfeldová, Jitka Velková

po vernisáži

V pěti výstavních sálech je představeno celkem 62 obrazů a 39 kreseb, které jsou zapůjčeny z majetku vnuka a vnučky malíře.

Celá kolekce je řazena chronologicky, aby bylo možné sledovat vývoj malířova projevu.

Obrazy z roku 1927 - Žena s maskou I. a II.

V pravém sále jsou krásná díla z "Období Etretatu" a "Druhého pěčínského období".

Závěr expozice patří "Druhému pěčínskému období" s ukázkami zátiší, kterým se autor věnoval ke konci svého života. Zemřel ve věku 53 let na onemocnění srdce.

Ve vstupní části je možné shlédnout kresby, které provázejí celou tvorbu.

Nedejte se splést - i toto je Jan Trampota. Bílého koně namaloval po smrti své ženy v roce 1929, když synkovi Vratislavovi bylo 7 let.

V edici Malé monografie byla připravena 68 stránková publikace se 49 reprodukcemi vystavovaných prací. Objednávejte zde: prochazka@transars.cz

Titulní strana publikace

Zpět na přehled výstav.      Zpět na Index Trans Ars.

Back to summary of exhibitions.      Back na Index Trans Ars.